האם יחסים פתוחים זה אורח חיים שמתאים לכולם?

האם יחסים פתוחים זה אורח חיים שמתאים לכולם?

התשובה החד משמעית היא לא

חשוב להבין שפתיחת הזוגיות לא מתאימה לכל זוג. למעשה היא כנראה מתאימה ליחסית מעט אנשים. לא תמיד אפשר לדעת מראש. יש אנשים שחושבים שזה מתאים להם ומגלים תוך כדי שממש לא. ויש כאלו שבטוחים שזה לא בשבילם אבל תוך כדי התהליך מגלים שזה עושה להם טוב. אין כללים מוחלטים לנושא הזה ובכל זאת מובאת כאן רשימה של תכונות שיכולה לגרום לקושי גדול בפתיחה.

  • למי שטוב במונוגמיה ולא מרגיש שום צורך להחליף סוג של זוגיות.
  • אנשים שיודעים שהם נוטים לקנא בקלות, רכושניים, שהאגו זו נקודה פגיעה אצלם צריכים לשקול האם הם רוצים להתמודד עם המקומות הללו או מעדיפים לוותר.
  • אנשים שמרגישים לא שלמים בלי בן הזוג שלהם, שמרגישים חוסר ביטחון לגבי "הערך" שלהם אולי כדאי שיחזקו את החלק הזה בהם אולי באמצעות טיפול פרטני כדי להגיע לפתיחה ממקום בטוח וחזק.
  • אנשים שעברו טראומות בעברם (פגיעה מינית, פוסט טראומה ממלחמה וכד'). לאנשים כאלו יהיה כמעט בלתי אפשרי לפתוח כי משום מה הפתיחה מציפה את הטראומות הללו. לכן אנא טפלו בעצמכם לפני הפתיחה.
  • התפיסה הרווחת בקרב האנשים שחיים ביחסים פתוחים היא שלא יוצאים לפתיחת זוגיות מתוך זוגיות חלשה אלא מתוך זוגיות חזקה. הפתיחה מאירה באור חסר רחמים על הפגמים בזוגיות הראשית שלנו. הפתיחה מראה לנו קשיים ובעיות שבכלל לא היינו מודעים להם. גם זוגיות חזקה יכולה לעבור טלטלות בעקבות הפתיחה. אם הזוגיות שלכם חלשה או לא טובה סביר להניח שהפתיחה לא רק שלא תעזור לשפר אותה אלא שהיא תפרק אותה. כדאי אולי לטפל אצל מטפל זוגי בבעיות האקוטיות ב"זוגיות האם" או לפחות ללוות את תהליך הפתיחה בטיפול זוגי.
  • אנשים שמתקשים לתקשר, להיות מודעים למה שעובר עליהם ולהבהיר את זה בצורה מכבדת וכנה לבני הזוג שלהם. אנשים שיוצאים מהבית בטריקת דלת, שכשהם כועסים מטיחים עלבונות בבן הזוג שלהם, שעושים "ברוגז" ולא מדברים, אנשים שמדברים ב"פולנית". במקרה כזה רצוי מאוד לשפר את יכולות התקשורת שלכם. גם כאן מטפל זוגי יכול לעזור. יש סט שלם של כלי תקשורת שיכול לעזור לכם בזוגיות בכלל ובזוגיות פתוחה בפרט. מי שיוצא לפתיחה, חייב לדעתי האישית, לדעת לתקשר ולשפר את המיומנות הזו באופן קבוע.
  • אנשים שמתקשים עם משברים. שרואים בכל משבר את סוף העולם, שלא רוצים רכבות הרים, שלא רוצים דרמות. בסבירות די גבוהה חלק מתהליך הפתיחה יהיה משברי ולא פשוט. אם לא תסמכו על שניכם שתצליחו לעבור את זה יד ביד לא משנה מה, אולי כדאי לשקול שוב אם זה שווה לכם.

אחת הבעיות בזוגיות פתוחה זה שאין כללי אצבע. אין ספר הוראות ואין איזו דרך שיכולה להבטיח לכם שאם תלכו בה הכל יהיה בסדר. אין. לכן יכול להיות גם זוג שיוצא החוצה מחוסר או מבגידה או מזוגיות לא מוצלחת או סקס רע וזה כן יצליח להם. ויכול להיות זוג שיעשה הכל "לפי הספר" אבל יגלה תוך כדי התהליך שלא נכון לו להישאר בזוגיות הנוכחית. אין דרך לדעת בוודאות ואי אפשר להחליט עבורכם.

לצאת ליחסים פתוחים מצריך אומץ. אבל גם להישאר במונוגמיה לא מבטיח שום דבר ועבור חלק מהאנשים דווקא המונוגמיה יכולה להוביל לפרידה.