חלופות למונוגמיה

יחסים פתוחים, או בצורה מדויקת יותר יחסים לא מונוגמיים בהסכמה זו קשת רחבה של יחסים שמוסכמים על שני הצדדים שמאפשרים גיוון מיני או רגשי או גם וגם בדרגות חופש שונות. יחסים כאלו יכולים לכלול צירוף של אנשים נוספים למיטה, חלופי זוגות, יחסים פתוחים לסקס בלבד, פוליאמוריה שמאפשרת ניהול מערכות יחסים רומנטיות במקביל ועוד. לאחרונה חלה עליה במספר האנשים שמתעניינים ביחסים לא מונוגמיים בהסכמה אולם לא יודעים כיצד לנהל מערכות יחסים כאלו בצורה מיטבית שמסבה כמה שפחות סבל וכמה שיותר הנאה. יחסים כאלו יכולים להיות דרך נהדרת לקיים יחסים רומנטיים אבל גם דרך מורכבת ומלאת מהמורות שמצריכה ידע ואחריות. לא תמיד שני בני הזוג רוצים בכך, לא תמיד גם מי שרוצה מסוגל לקיים את המערכת הזו.
התמודדות עם פחדים וקנאה יכולים להיות קשים מנשוא לאחד מבני הזוג או לכל המעורבים בדבר ולכן פעמים רבות יש צורך בליווי של איש מקצוע מיומן שמכיר היטב את האתגרים של דרכי החיים הללו ויכול לנווט יחד עם בני הזוג בין הצרכים השונים והלכאורה סותרים שלהם. אדם שילווה זוג כזה צריך להיות פתוח לכל סוגי מערכות יחסים, בין אם מונוגמיים ובין אם לאו וחסר שיפוטיות כלפי שני בני הזוג כדי לייצר להם מרחב בטוח לשיח חיבור ומציאת פתרון הנכון לשניהם.

שמי ד"ר מאשה הלוי, לשעבר דר' לגיאוגרפיה, מרצה וחוקרת באקדמיה וכיום מנחה זוגית ואישית, מגשרת ומאמנת ומקדמת את המודעות לחלופות למונוגמיה.
אני מתמחה בנישת היחסים הפתוחים אבל עובדת גם עם זוגות מונוגמיים, זוגות שחוו בגידה ויחידים שמחפשים זוגיות. כמו כן במהלך לימודי התמחיתי בטיפול בטראומות ופוביות בשיטת ה-NLP ואני עובדת עם אוכלוסיה מגוונת של בני אדם המבקשים לחולל בחייהם שינוי חיובי.
בכובעי השני אני אקטיביסטית. אני מרצה, כותבת, ומופיעה בכל סוגי המדיה במטרה לחשוף את האנשים לאופציה של החלופות למונוגמיה. ברצוני לאפשר לאנשים את זכות הבחירה מתוך מודעות גם ליתרונות וגם לקשיים של כל דרך חיים, בין אם מונוגמית ובין אם א-מונוגמית. אני מאמינה שאין דרך חיים אחת שנכונה לכל בני האדם עם השונות הרבה שלהם ולכן חשוב לחשוף אותם לאפשרויות השונות.

המלצות